O autorze
Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów - stylistów w kraju. Od lat współpracuje z marką L'Oréal Professionnel, której jest ambasadorem i Polską Sekcją Wielkiego Fryzjerstwa Francji (Haute Coiffure Francaise). Ma własną rubrykę w "Pani", czesze do sesji zdjęciowych w magazynach "Twój Styl", "Viva", "Glamour" i "Elle". Jego nazwisko pojawia się przy dużych projektach, takich jak Festiwal w Sopocie, programy telewizyjne "Taniez z gwiazdami", "Idol", czy "Chcę być piękna"

Leszek Czajka terapeutą? Czy fryzjer jest psychologiem klienta

Fryzjer - stylista Leszek Czajka
Fryzjer - stylista Leszek Czajka
Gdy ktoś trafia do mnie po raz pierwszy, to przede wszystkim moim obowiązkiem jest tej osoby wysłuchać. Wiedzieć, czym się zajmuje, jaka jest, jaki ma temperament. Wizerunek człowieka musi być spójny. Muszę wysłuchać potrzeb klientki.

Czasami ta rozmowa zaczyna się od opowiedzenia problemów. Wtedy dochodzimy do granicy. Ta rzeczywistość życia prywatnego i salonu może, teoretycznie, zdaniem niektórych nie powinna się przenikać. Ale klientki traktują nas jak terapeutów.

Potrzeba zmiany wizerunku wiąże się z pewną potrzebą wewnętrzną. Zaobserwowałem, że najczęściej głęboka zmiana wizerunku, głęboka metamorfoza następuje po dużym, przełomowym wydarzeniu w życiu. Raczej nie po wydarzeniu pozytywnym. Jeżeli w życiu człowieka dzieją się niefajne historie, niefajne rzeczy, chcemy się od czegoś odciąć, to nawet w przesądach jest to związane z włosami. Ucinamy włosy, ucinamy problem. Bardzo często ktoś ma potrzebę, żeby powiedzieć, co naprawdę skłoniło go do tej głębokiej przemiany.

Miałem klientkę, która się popłakała w fotelu


Zdarzają się klientki, które przychodzą i mówią: Odchudziłam się 30 kilo. One chcą mieć zrobione pod nowy wygląd włosy, chcą mieć zrobione paznokcie. Chcą wyglądać. Fajnie jest jak moja praca zainspiruje klientkę do pracy nad sobą. Miałem też przypadek, gdy klientka na moim fotelu się rozpłakała. Była osobą zamkniętą w sobie, widać że z jakimś problemem. Zapytałem: dlaczego pani płacze, czy coś się stało? Ona odpowiedziała: Dawno mnie nikt nie potraktował jak człowieka. Ona była dość korpulentna. Z tego powodu z góry była skreślana, z góry była traktowana jako gorsza, spychana na boczny tor. Miała robione fryzury byle zrobić, bo fryzjerzy mówili sobie: jej i tak nic już nie pomoże. Owszem, pomoże.

My zrobiliśmy jej w salonie dużą zmianę wyglądu. Ona dostała wiatru w żagle. I wzięła się tak za siebie, że schudła ponad 20 kilogramów. To jest po prostu życie salonu. Zdarza się u nas wiele takich historii.
Trwa ładowanie komentarzy...